Způsobů vytápění je několik typů, takže si každý může vybrat ten nejvhodnější pro své potřeby. Nejprve si musíte ujasnit, co od krbu (kamen) očekáváte. Pokud se jedná o každodenní využívání, vytápění celého domu, akumulaci tepla, nebo jen občasné zatopení a doplněk interiéru.

 

Rozdělujeme tedy 4 základní způsoby:

– sálavé vytápění

– konvenční vytápění

– kombinované vytápění

teplovodní vytápění

 

Sálavé vytápění:

tradiční způsob vytápění používaný již stovky let. Sálavé teplo působí na člověka podobně jako sluneční záření. Teplo je předáváno prostřednictvím teplosměnných akumulačních ploch, které jsou nahřívány od vložky (topeniště). Akumulace = váha, čím větší požadujete akumulaci, tím je topidlo rozměrově a hmotnostně větší. Jedná se o zdravý způsob vytápění. Celá konstrukce topidla vytváří příjemné teplo. Při topení nevzniká prašnost a cyrkulace přepáleného vzduchu. Tento způsob je vhodný tam, kde je potřeba každodenního topení, s podmínkou zdravého, ekologického a ekonomického způsob topení.

 

Výhody

 – dlouhá akumulace tepla (až 48 hodin)

 – zdravotně nezávadné topení

 – vytváří příjemné prostředí

 

Nevýhody

V některých případech může být problém s rozvdedním tepla do vzdálenějších místností déle trvající nástup telpla.

 

Kachlová kamna:

Kamna tvoří topeniště, topné tahy a druhý plášť. Jako topeniště lze použít kamnové vložky (Brunner, Ortner, Schmid,atd) nebo typová topeniště z šamotových tvarovek (Wolfshoeher, Rath, Brunner, Ortner). Na stavbu tahů lze použít tahové systémy (KMS – Ortner, Wolfshoeher, atd.)

Regulaci hoření lze použít klasickou ruční nebo automatickou (Timpex) od pana Ing. Bartoše.

Automatická regulace upravuje a optimalizuje průběh hoření, čímž prodlužuje jeho proces, zvětšuje interval přikládání a signalizuje jeho potřebu. Snižuje spotřebu paliva, emise, uspoří až 30% vyprodukované energie, zabraňuje přetopení systému, zvyšuje jeho účinnost a prodlužuje životnost. V neposlední řadě také zlepšuje tepelnou pohodu a myslí za Vás, takže investice se jistě vyplatí!

Pro obezdění kamen se používají šamotové tvarovky a kachle (Hein, Kaufmann, Sommerhuber, atd.) Můžete si vytvořit klasický retro design, aby kamna vypadal jako ve starých chalupách nebo rovný a čistý moderní styl… To záleží už pouze na Vás!

Kamna se dělí podle konstrukce a množství akumulačního materiálu na:

lehká: konstrukce vyhřátá na vyšší teplotu (90-120 st.) cyklus přikládání: 2-3 hod

polotěžká: konstrukce vyhřátá na teplotu do 90° cyklus přikládání: 6-8 hod

těžká: konstrukce vyhřátá na teplotu do 50° cyklus přikládání: 12-24 hod

Výhodá těžších kamen oproti lehkým spočívá v množství naakumulované energie, takže cyklus přikládání se prodlužuje. Nevýhoda je v delším nástupu tepla.

 

Akumulační krby:

Na rozdíl od kachlových kamen mají akumulční krby vložku s prosklením. Takže máte hezký pohled na oheň, což bývá pro většinu zákazníku velmi důležité! Vyplatí se investovat do kvalitnějších vložek (Spartherm, Hajduk, Brunner, Austroflam), které mají dokonalé spalování a jsou uzpůsobeny pro napojení akumulačních tahů. Dají se použít keramické tahy (Wolfshoeher, Rath,…), litinové nebo litinovo – šamotové výměníky, systém KMS (Ortner), akumulační prstence (Austroflam, Ortner,…). Pro maximální využití akumulace tepla se může krbová vložka obložit šamotovými deskami z těžkého šamotu a následně obezdít také z akumulačních desek (Wolfshoeher, Austroflam,…). Konečný design lze samozřejmě doladit podle Vašich představ. Pro obestavbu jsou ideální kachle nebo velkoplošná keramika (Hein, Kaufmann, Sommerhuber,…), pro jejich výborné akumulační vlastnosti. Ale může být také z mramoru, přírodního pískovce nebo jen jednoduché orámování nerezovým rámečkem…. Fantazii se meze nekladou!

 

Systém hypokaust:

Jedná se o uzavřený teplovzdušný systém. Mezi topeništěm (topnými tahy, teplovzdušnými výměníky, …) a vnějším pláštěm vzniká vzduchová mezera. Přirozené proudění teplého vzduchu ohřívá vnější plášť, který pak teplo rovnoměrně přenáší do místnosti. Jedná se o moderní systém, pomocí kterého se dá celkem snadno vytápět sousední místnosti i patro. Díky tomuto systému se dají vytvářet i složité tvary krbů, což je jindy problém.